Zapal (e)świeczkę

Zbliża się 1 listopada, a co za tym idzie – uroczystość Wszystkich Świętych. Święto zadumy, refleksji. Dzień, w którym w szczególny sposób wspominamy bliskich nam zmarłych. To właśnie w tym dniu odwiedzamy cmentarze z większym „zaangażowaniem” niż zwykle.
Na grobach kładziemy kwiaty, zapalamy znicze. Wydawać by się mogło, że nikt nie będzie próbował udziwniać lub jakoś upraszczać tradycji zapalania światełka. A jednak…

Z pomocą dla leniwych osób, które chcą wyrazić pamięć o zmarłych nadchodzi serwis Wirtualnyznicz.pl, za którym stoi Wirtualna Polska. Możemy wprowadzić tam imię i nazwisko zmarłego i kliknięciem myszki „zapalić” flashowy znicz. Gratis dostajemy wygenerowany przez serwis link, dzięki któremu możemy podzielić się naszą e-świeczką ze znajomymi.

Powiedzcie mi, dlaczego tak bardzo śmieszy mnie i jednocześnie napawa zażenowaniem zdanie zamieszczone na stronie głównej serwisu:

Możesz stworzyć znicz, który upamiętni ważnych dla Ciebie Ludzi, a także wysłać go wszystkim, którzy także chcieliby wspomnieć tę Osobę.

Czy to czasem nie przypomina tych wszystkich słit-podarunków na portalach społecznościowych? Czy na prawdę trzeba się posuwać aż do takich kroków, aby wyrazić o kimś pamięć? Moim zdaniem rozsyłanie linków z wirtualnymi świeczkami – delikatnie mówiąc – ośmiesza osoby, które to robią. Ośmiesza i jednocześnie zmienia obraz tej osoby w oczach ludzi, którzy takie linki otrzymali.

Nie wiem jak zareagowałbym, gdybym od kogoś otrzymał linka, pod którym kryłby się e-znicz za bliskiego nam zmarłego. Śmiałbym się? Nie sądzę.

Zaskakujący jest dla mnie fakt, że tak wielu ludzi korzysta z tego typu serwisów. Na obecną chwilę ranking top-zniczy przedstawia się następująco:

SVEN WYCZYNSKI 932818 zniczy
TOMASZ LIZUREJ 268750 zniczy
BRAD BELLICK 245711 zniczy
JAN PAWEŁ II 92664 zniczy
JÓZEFA ZATORSKA 58524 zniczy
KRZYSZTOF RUTKOWSKI GDANSK 56269 zniczy
MIECZYSŁAW ZATORSKI 51468 zniczy
AGATA MRÓZ 41878 zniczy
LECH KACZYŃSKI 41870 zniczy
MARIA KACZYŃSKA 34314 zniczy

A nie zaczął się jeszcze listopad…

Reklamy

2 comments on “Zapal (e)świeczkę

  1. Nie wiem, jak często tu zaglądasz i czy i kiedy przeczytasz ten wpis. Ja sama trafiłam tu dość przypadkowo. Choć i nie przypadkowo, bo chwilę przedtem byłam na stronie Wirtualny Znicz, bu zapalić światełko dla mego Dziadka i Babci – a potem kliknięcie jakieś zaprowadziło mnie do Twojego bloga.
    Rozumiem Cię – ale sama tak nie czuję. Chętnie zaglądam od czasu do czasu pod ten Znicz Wirtualny i zostawiam po sobie jakiś ślad – czy raczej próbuję zostawić jakiś ślad po Kimś. Myślę, że uczucia, jakie mnie ogarniają w takiej chwili, niewiele różnią się od uczuć, jakie mogłyby ogarnąć mnie nad czyimś grobem. Może nawet sprzyja to we mnie jakiemuś intymniejszemu przeżyciu, bo nie rozprasza mnie cała ta „infrastruktura” cmentarza :), jestem bardziej sam na sam z Tajemnicą istnienia, z wdzięcznością, poruszeniem i zdumieniem, jakie budzi we mnie myśl o czyimś życiu i czyjejś śmierci, i o jakimś tajemnym związku Żywych i Zmarłych.
    Pozdrowienia najserdeczniejsze.
    Joanna

  2. Przepraszam za ten idiotyczny żółty uśmiech. Ten, który zostawiłam w swoim liściku do Ciebie, był znacznie subtelniejszy – i w mojej intencji, i w jego szacie graficznej. Więc uśmiecham się jeszcze raz, tym razem już bez żadnej szaty – za to raz jeszcze z serdecznym pozdrowieniem.
    Jo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s